Zespół śpiewaczy „JAGODY”
Zespół śpiewaczy JAGODY założyły 8 marca 1977 roku, przy Kole Gospodyń Wiejskich i Związku Kółek Rolniczychw Niedalinie, Anna Bihuń oraz nieżyjąca już Czesława Kowalik.
Osobą do kontaktu jest Anna Bihuń , tel. 094 31 83 596.
Jest jednym z nielicznych w województwie zespołów śpiewających a'capella. Śpiew jest podstawową dziedziną artystyczną zespołu, ale z równie dużym kunsztem JAGODY przygotowują tradycyjne, regionalne potrawy, których pokaz i degustacja stanowią atrakcję wielu festynów i jarmarków ludowych.
Członkinie zespołu same układają teksty piosenek i tworzą do nich melodie, prezentują folklor zwłaszcza kielecki,tarnobrzeski i rzeszowski, skąd pochodzą.Tworzą nowe obrzędy, np. Święto pieczonego ziemniaka czy Uroczyste palenie choinek. Zespół często bierze udział w imprezach folklorystycznych, przeglądach i obrzędach, np. Dożynkowy, wystawy wielkanocne, kolędowanie, siemionalia, spotkania seniorów i w wielu innych.
Koncertując na wielu imprezach folklorystycznych w regionie i w kraju „JAGODY” zdobyły kilkanaście razy I miejsce, dziesiątki razy II miejsce. Oddzielną grupę trofeów stanowią 19-krotne złote i srebrne „malwy”- najwyższe wyróżnienie dorocznych przeglądów kapel ludowych i zespołów śpiewaczych w Połczynie Zdroju.
Najwyższe wyróżnienie, jakie otrzymały w przeglądach i festynach to laureat od Starosty Koszalińskiego „Najlepszy Zespół Ziemi Koszalińskiej”.
W ramach wymiany kulturalnej JAGODY pojechały w kwietniu 2006 roku do Niemiec, gdzie wystawiały swoje hafty oraz robótki ręczne.
Z okazji srebrnego jubileuszu członkinie zespołu otrzymały odznaki resortowe „Zasłużony Działacz Kultury”. Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, została odznaczona współzałożycielka i obecny opiekun zespołu Anna Bihuń.
JAGODY na przeglądzie zespołów śpiewaczych w Darłowie, w swojej chatce gościły głowę państwa Aleksandra Kwaśniewskiego.
Zespół ludowy „JARZĘBINY”
Zespół śpiewaczy Jarzębiny to na dzień dzisiejszy 10 osób w różnym wieku, z różnymi charakterami i podejściem do życia, ale łączy ich jedno - miłość do muzyki.
Zespół powstał w listopadzie 2003r. Założycielem zespołu, a zarazem kierownikiem jest pani Janina Polechońska. Zespół śpiewa przy akompaniamencie akordeonu piosenki ludowe, biesiadne, okolicznościowe i strażackie.
Reprezentuje Gminę Świeszyno na przeglądach piosenki ludowej, biesiadnej, strażackiej, byli m. in. w Drawsku Pomorskim – na prezentacjach folklorystycznych Pomorza środkowego, na regionalnych przeglądach solistów i zespołów ludowych „Tychowo na ludowo” w Tychowie; na przeglądach folklorystycznych zespołów śpiewaczych w Wyszewie; na wojewódzkim przeglądzie zespołów śpiewaczych w Łobzie „Łobezka Baba Wielkanocna”; na festiwalu folklorystycznym w Czarnem „Krajobrazy Sceny ludowej”. Zespół uczestniczył w spotkaniach artystycznych seniorów w Międzyzdrojach, w przeglądach zespołów śpiewaczych im. Św. Andrzeja w Debrznie; na letnich spotkaniach z folklorem w Koszalinie. Każdorazowo zespół brał udział w powiatowym przeglądzie kapel i zespołów folklorystycznych w Dobrzycy oraz na regionalnych spotkaniach zespołów artystycznych m. in. w Giżynie, Uniejowie i w Ciechocinku.
Swoimi występami zespół uświetnia imprezy gminne i powiatowe tj. dożynki, festyny rodzinne: Radew – Energia życia, obchody dnia papieskiego organizowane przez zespół Anima z Zegrza Pomorskiego, spotkania integracyjne organizowane przez zespół Jagody z Niedalina – pieczenie ziemniaka i palenie choinek, obchody dnia św. Cecylii organizowane przez zespół Cecylianki ze Strzekęcina.
Najważniejszymi osiągnięcia zespołu są: srebrna i brązowa malwa zdobyte na regionalnych przeglądach zespołów ludowych w Drawsku Pomorskim, liczne wyróżnienia na Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach, 3-krotne wyróżnienie na Przeglądzie im. Św. Andrzeja w Debrznie, Nagroda Burmistrza Miasta Debrzno dla najlepszego zespołu śpiewaczego, I i III nagroda zdobyte na powiatowym przeglądzie kapel, zespołów i solistów ludowych w Dobrzycy.
„CECYLIANKI”
Zespół powstał w listopadzie 2005r. w Strzekęcinie. Skład zespołu stanowią panie, które są mieszkankami Strzekęcina. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Piotr Szymanowski. Repertuar zespołu stanowią piosenki polskich wykonawców z kręgu muzyki rozrywkowej, światowe standardy muzyki popularnej oraz utwory z muzyki religijnej.
Zespół „CECYLIANKI” spotyka się na próbach w świetlicy sołeckiej w Strzekęcinie, gdzie też najczęściej występuje.
Zespół bierze udział w imprezach kulturalnych organizowanych przez Urząd Gminy w Świeszynie, Sołectwo Strzekęcino, Multimediane Centrum kultury e-EUREKA Biblioteka publiczna oraz jest zapraszany na imprezy organizowane przez powiat koszaliński i zaprzyjaźnione zespoły.
Celem zespołu jest propagowanie dobrej muzyki spoza kręgu muzyki ludowej.
Męski zespół śpiewaczy „KARPATY”
Powstał w sierpniu 2015r. Członkami zespołu jest ośmiu mężczyzn, z których trzech jest mieszkańcami Gminy Świeszyno. Kierownikiem organizacyjnym zespołu jest pan Paweł Czopik, kierownikiem artystycznym pan Adam Buszta, instruktor muzyczny, grający na akordeonie.
Repertuar zespołu stanowią pieśni i piosenki regionów od Sudetów po wschodnią i południową Rumunię. W swojej działalności artystycznej panowie chcą pokazać wspólnotę tych regionów oraz tradycje jakie mają wpływ na rozwój kultury w naszym kraju. Twierdzą, że kultura „karpacka” jest zakorzeniona w naszej codzienności, nasz kraj jest zamieszkany przez przedstawicieli wywodzących się z wielu narodów, które charakteryzuje podobieństwo. Chcą pokazać, że więcej nasz łączy niż dzieli.
Sztandarowym utworem zespołu jest piosenka rumuńska pt. „Czerwony pas”. Śpiewają też „Orawę” i wiele innych pięknych utworów. Korzystają ze śpiewników karpackich.
Próby zespołu odbywają się w siedzibie firmy EKOSAN, pod adresem Chałupy 20B, 76-024 Świeszyno.
Osoby zainteresowane przystąpieniem do zespołu lub wsparciem proszone są o kontakt z kierownikiem organizacyjnym pod nr tel. 571 309 489.
Chór „Kamerton 3” rozpoczął swoją działalność 12 lutego 2016 r.
Założycielem i kierownikiem zespołu jest p. Barbara Kadela, wieloletni dyrygent chóru w świeszyńskim gimnazjum.
Zakładając tę grupę wokalną, pani B. Kadeli przyświecały następujące cele:
Cele te zostały w pełni zrealizowane i w chwili obecnej chór liczy 25 osób w wieku 15 – 85 lat. Jest to młodzież szkolna, mieszkańcy gminy, jak również osoby tylko pracujące na terenie Gminy Świeszyno.
Repertuar chóru jest różnorodny, począwszy od muzyki pop, rock, przebojów polskich zespołów i wokalistów, pieśni patriotycznych, okolicznościowych i biesiadnych, muzyki filmowej, religijnej, szant i na kolędach kończąc.
Próby chóru odbywają się w sali MCK e-Eureka BP w Świeszynie w każdy piątek, w godzinach od 17.00 – do 19.00.
Kontakt dla osób, zainteresowanych przystąpieniem do chóru oraz spędzaniem czasu w miłej, przyjaznej i muzycznej atmosferze:
Barbara Kadela, tel.: 511 482 772.