Oficjalna strona Facebook Gminy Świeszyno

eBOK woda

eBOK podatki

Imieniny: Grzegorza, Zofii i Felicji
piątek, 30 Wrzesień 2022

BIP

Herb Świeszyno

 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Zespoły śpiewacze

  Zespół śpiewaczy „JAGODY”          

Zespół śpiewaczy „JAGODY”  Zespół śpiewaczy JAGODY założyły 8 marca 1977 roku,  przy Kole Gospodyń Wiejskich i Związku Kółek Rolniczychw Niedalinie, Anna Bihuń oraz nieżyjąca już Czesława Kowalik.

Osobą do kontaktu jest Anna Bihuń , tel. 094 31 83 596.

Jest jednym z nielicznych w województwie zespołów śpiewających a'capella. Śpiew jest podstawową dziedziną artystyczną zespołu, ale z równie dużym kunsztem JAGODY przygotowują tradycyjne,  regionalne potrawy, których pokaz i degustacja stanowią atrakcję wielu festynów i jarmarków ludowych.

Członkinie zespołu same układają teksty piosenek i tworzą do nich melodie, prezentują folklor zwłaszcza kielecki,tarnobrzeski i rzeszowski, skąd pochodzą.Tworzą nowe obrzędy, np. Święto pieczonego ziemniaka czy Uroczyste palenie choinek. Zespół często bierze udział w imprezach folklorystycznych, przeglądach i obrzędach, np. Dożynkowy, wystawy wielkanocne, kolędowanie, siemionalia, spotkania seniorów i w wielu innych.

 Koncertując na wielu imprezach folklorystycznych w regionie i w kraju „JAGODY” zdobyły kilkanaście razy I miejsce, dziesiątki razy II miejsce. Oddzielną grupę trofeów stanowią 19-krotne złote i srebrne „malwy”- najwyższe wyróżnienie dorocznych przeglądów kapel ludowych i zespołów śpiewaczych w Połczynie Zdroju.

Najwyższe wyróżnienie, jakie otrzymały w przeglądach i festynach to laureat od Starosty Koszalińskiego „Najlepszy Zespół Ziemi Koszalińskiej”.

W ramach wymiany kulturalnej JAGODY pojechały w kwietniu  2006 roku do Niemiec, gdzie wystawiały swoje hafty oraz robótki ręczne.

 Z okazji srebrnego jubileuszu członkinie zespołu otrzymały odznaki resortowe „Zasłużony Działacz Kultury”. Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, została odznaczona współzałożycielka i obecny opiekun zespołu Anna Bihuń.

JAGODY na przeglądzie zespołów śpiewaczych w Darłowie, w swojej chatce gościły głowę państwa Aleksandra Kwaśniewskiego.

                  

Zespół ludowy „JARZĘBINY”

Zespół JARZĘBINYZespół śpiewaczy Jarzębiny to na dzień dzisiejszy 10 osób w różnym wieku, z różnymi charakterami i podejściem do życia, ale łączy ich jedno - miłość do muzyki.

Zespół powstał w listopadzie 2003 r. Założycielem zespołu, a zarazem kierownikiem jest pani Janina Polechońska. Zespół śpiewa przy akompaniamencie akordeonu piosenki ludowe, biesiadne, okolicznościowe i strażackie.

Reprezentuje Gminę Świeszyno na przeglądach piosenki ludowej, biesiadnej, strażackiej, byli m. in. w Drawsku Pomorskim – na prezentacjach folklorystycznych Pomorza środkowego, na regionalnych przeglądach solistów i zespołów ludowych „Tychowo na ludowo” w Tychowie; na przeglądach folklorystycznych zespołów śpiewaczych w Wyszewie; na wojewódzkim przeglądzie zespołów śpiewaczych w Łobzie „Łobeska Baba Wielkanocna”; na festiwalu folklorystycznym w Czarnem „Krajobrazy Sceny ludowej”; na ogólnopolskim spotkaniu zespołów artystycznych OSP w Krynicy-Zdrój.

Zespół uczestniczył w spotkaniach artystycznych seniorów w Międzyzdrojach,  w przeglądach zespołów śpiewaczych im. Św. Andrzeja w Debrznie; na letnich spotkaniach z folklorem w Koszalinie. Każdorazowo zespół brał udział w powiatowym przeglądzie kapel i zespołów folklorystycznych w Dobrzycy oraz na regionalnych spotkaniach zespołów artystycznych m. in. w Giżynie, Uniejowie
i Ciechocinku.Zespół JARZĘBINY

Swoimi występami Jarzębiny uświetniają imprezy gminne i powiatowe tj. dożynki, festyny rodzinne: Radew – Energia życia, obchody dnia papieskiego organizowane przez zespół Anima z Zegrza Pomorskiego, spotkania integracyjne organizowane przez zespół Jagody z Niedalina – pieczenie ziemniaka i palenie choinek, obchody dnia św. Cecylii organizowane przez zespół Cecylianki ze Strzekęcina. Najważniejszymi osiągnięcia zespołu są: srebrna i brązowa malwa zdobyte na regionalnych przeglądach zespołów ludowych w Drawsku Pomorskim, liczne wyróżnienia na Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach, 3-krotne wyróżnienie na Przeglądzie im. Św. Andrzeja w Debrznie, Nagroda Burmistrza Miasta Debrzno dla najlepszego zespołu śpiewaczego, I i III nagroda zdobyte na powiatowym przeglądzie kapel, zespołów i solistów ludowych w Dobrzycy.

 „CECYLIANKI”

Zespół "Cecylianki"Zespół powstał w listopadzie 2005 r. w Strzekęcinie. Skład zespołu stanowią panie, które są mieszkankami Strzekęcina. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Piotr Szymanowski. Repertuar zespołu stanowią piosenki polskich wykonawców z kręgu muzyki rozrywkowej i popularnej oraz utwory z muzyki religijnej. W ciągu swojej 15 letniej działalności zespół przygotowywał także oprawę muzyczną ślubów, często ślubów międzynarodowych, mszy św. z   okazji uroczystości kościelnych, gminnych, powiatowych i jubileuszów. Jednym z najbardziej wymagających i czasochłonnych projektów było przygotowanie oprawy muzycznej mszy św. trydenckich, czyli po łacinie, które odbywały się w kościele św. Józefa w Koszalinie.

Zespół bierze udział również w imprezach kulturalnych organizowanych przez  Urząd Gminy w Świeszynie, Sołectwo Strzekęcino, Multimedialne Centrum kultury e-EUREKA Biblioteka Publiczna oraz jest zapraszany na  imprezy organizowane przez powiat koszaliński i zaprzyjaźnione zespoły.
Cecylianki spotykają się na próbach w świetlicy sołeckiej w Strzekęcinie, gdzie też najczęściej występuje. 
Od początku istnienia, każdego roku, zespół organizuje kilka cyklicznych imprez dla mieszkańców Strzekęcina, są to:

 1. Dzień Babci i Dziadka z wyborami Super Babci i Super Dziadka
 2. Dzień Kobiet
 3. Dzień Matki
 4. Święto Strzekęcina we wrześniu
 5. Święto Muzyki z okazji święta św. Cecylii – Patronki Muzyki i Patronki Zespołu „Cecylianki”

Głównym celem zespołu jest propagowanie dobrej muzyki spoza kręgu muzyki ludowej.

 

 

 

Męski zespół śpiewaczy „KARPATY”

Zespół KARPATYPowstał w sierpniu 2015 r. Członkami zespołu jest ośmiu mężczyzn, z których trzech jest mieszkańcami Gminy Świeszyno. Kierownikiem organizacyjnym zespołu jest pan Paweł Czopik, kierownikiem artystycznym pan Adam Buszta, instruktor muzyczny, grający na akordeonie.

Repertuar zespołu stanowią pieśni i piosenki regionów od Sudetów po wschodnią i południową Rumunię. W swojej działalności artystycznej panowie chcą pokazać wspólnotę tych regionów oraz tradycje jakie mają wpływ na rozwój kultury w naszym kraju. Twierdzą, że kultura „karpacka” jest zakorzeniona w naszej codzienności, nasz kraj jest zamieszkany przez przedstawicieli wywodzących się z wielu narodów, które charakteryzuje podobieństwo. Chcą pokazać, że więcej nas łączy niż dzieli.
W dniach 19-20 listopada 2016 r. w Debrznie odbył się XII Pomorski Przegląd im. Świętego Andrzeja.
W kategorii Zespół Ludowy Zespół Karpaty zajął I miejsce. O niezwykłych wrażeniach artystycznych jakich doznali zarówno jurorzy, jak i publiczność świadczy również fakt, że Karpaty zdobyły także nagrodę publiczności.

Sztandarowym utworem zespołu jest piosenka rumuńska pt. „Czerwony pas”. Śpiewają też „Orawę” i wiele innych pięknych utworów. Korzystają ze śpiewników karpackich.

Próby zespołu odbywają się w siedzibie firmy EKOSAN, pod adresem Chałupy 20B, 76-024 Świeszyno.
Osoby zainteresowane przystąpieniem do zespołu lub wsparciem proszone są o kontakt z kierownikiem organizacyjnym pod nr tel. 571 309 489.

 

Chór „Kamerton 3”

Kamerton 3Chór „Kamerton 3” rozpoczął swoją działalność 12 lutego 2016 r.

Założycielem i kierownikiem zespołu jest p. Barbara Kadela, wieloletni dyrygent chóru
w świeszyńskim gimnazjum.

Zakładając tę  grupę wokalną, pani B. Kadeli przyświecały następujące cele:

 1. Utworzenie chóru trzypokoleniowego  (stąd cyfra „3” w nazwie zespołu).
 2. Zachęcenie mieszkańców gminy do spędzania wolnego czasu na wspólnym śpiewaniu.
 3. Integracja mieszkańców gminy, w tym nawiązanie przyjaznych relacji młodzieży z dorosłymi i starszymi członkami chóru.
 4. Rozbudzanie zainteresowania muzyką oraz doskonalenie swoich zdolności i umiejętności wokalnych.
 5. Promowanie Gminy Świeszyno poprzez udział chóru w uroczystościach     oraz imprezach gminnych i powiatowych. 

Cele te zostały w pełni zrealizowane i w chwili obecnej chór liczy 25 osób w wieku 15 – 85 lat. Jest to młodzież szkolna, mieszkańcy gminy, jak również osoby tylko pracujące na terenie Gminy Świeszyno.

Repertuar chóru jest różnorodny, począwszy od muzyki pop, rock, przebojów polskich zespołów i wokalistów, pieśni patriotycznych, okolicznościowych i biesiadnych,  muzyki filmowej, religijnej, szant i na kolędach kończąc.

Chór „Kamerton 3” swoje występy dawał już w Teatrze Variete Muza w Koszalinie, w Gminnym Ośrodku Kultury w Tychowie, w Zespole Szkół CKR w Boninie czy w Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie.

Próby chóru odbywają się w sali MCK e-Eureka BP w Świeszynie w każdy piątek, w godzinach od 17.00 – do 19.00.

Kontakt dla osób, zainteresowanych przystąpieniem do chóru oraz spędzaniem czasu w miłej, przyjaznej i muzycznej atmosferze:

Barbara Kadela, tel.: 511 482 772.

 

"Konikowianki"

Zespół "Konikowianki"Chór powstał w listopadzie 2018 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Konikowie i liczy 15 pań oraz dwoje dzieci – 13 letnią Marysię i 9 letniego Kubę. Zespół spotyka się raz w tygodniu na próbach. Pomysł utworzenia zespołu narodził się na jednym ze spotkań koła i okazał się być strzałem
w dziesiątkę. Koniowianki śpiewają piosenki m. in. z repertuaru Eleni, Czerwonych Gitar, Skaldów czy Czesława Niemena. Trenerką jest Sylwia Piotrowska – jedna z członkiń KGW. Panie cały czas robią ogromne postępy.

Śpiewają głównie na imprezach lokalnych. Na swoim koncie mają płytę nagraną w Radiu Koszalin pt. „Kolęda Przyjaciół”, którą nagrały wraz z grupa przyjaciół z gminy Świeszyno. Płyty były sprzedawane jako cegiełki, a dochód ze sprzedaży przeznaczono dla pogorzelców z Lasek Koszalińskich, którym 1.12.2018 roku spłonął dom. Udzielają się także podczas koncertów charytatywnych na terenie Koszalina.