Oficjalna strona Facebook Gminy Świeszyno

Imieniny: Albiny, Sebastiana i Zdzisławy
niedziela, 16 Grudzień 2018

BIP

Herb Świeszyno

 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Spotkanie Noworoczne

25 stycznia w Multimedialnym Centrum Kultury e-Eureka BP w Świeszynie odbyło się Spotkanie Noworoczne organizowane przez wójt Gminy Świeszyno Panią Ewę Korczak. W trakcie spotkania podsumowano mijający rok oraz wręczono tradycyjne Świeszyńskie Platany – honorując tym samym osoby wyróżniające się swoją działalnością w minionym roku.

„Platany 2017” przyznane zostały w trzech kategoriach a otrzymali je:

 • w kategorii „SPORT I KULTURA” – GLKS Wicher Mierzym reprezentowany przez prezesa klubu pana Rafała Imiołę,
 • w kategorii „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ” - Zdzisław Zakrzewski, prokurent spółki Hako Technology z Chałup,
 • w kategorii „SPOŁECZNIK” – przyznane zostały dwa wyróżnienia: dla Pana Henryka Łądkowskiego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Świeszynie – reprezentowanej przez Pana prezesa Mariusza Kowalczyka

 

Uzasadnienie przyznania Świeszyńskich Platanów:

Ochotnicza Straż Pożarna w Świeszynie, reprezentowana przez prezesa Straży - Pana Mariusza Kowalczyka.

Ochotnicza Straż Pożarna w Świeszynie  istnieje od 1945 roku. Brała i bierze udział w usuwaniu pożarów oraz innych zagrożeń, nie tylko na terenie gminy, a także  w powiecie koszalińskim. Strażacy prowadzą również szkolenia dla dzieci i młodzieży. Angażują się także w działalność kulturalną i społeczną. Od 18 lat zespół śpiewaczy „Jarzębiny”, którego członkinie są także druhnami, promuje folklor uświetniając wiele imprez kulturalnych na terenie gminy oraz reprezentuje strażaków w przeglądach artystycznych na terenie kraju.  Natomiast aktywność druhów doceniana jest za przeprowadzone akcje oraz podczas zawodów sportowo-pożarniczych na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, o czym świadczą przyznawane medale i odznaczenia. 

 

Pan Henryk Łądkowski. 

PanHenryk był pracownikiem administracji na wszystkich szczeblach, ale od 5 lat jest formalnie na emeryturze, chociaż nadal jest czynny zawodowo. Z ziemią świeszyńską związany jest od 35 lat. I tu zaangażowany był przez wiele lat w pracę rodziców  w placówkach oświatowych. Był inicjatorem powstania grupy teatralnej  „Rodzice - dzieciom” oraz gminnego konkursu na szopkę Bożonarodzeniową, która doczekała się już  4 edycji. Współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niesprawnością Intelektualną. Angażuje się także w życie parafii, prowadząc m.in. kronikę parafialną.

 

Pan Zdzisław Zakrzewski prokurent spółki Hako Technology z Chałup. 

FIRMA HAKO TECHNOLOGY to centrum technologii produkcyjnej, zajmujące się cięciem, walcowaniem I spawaniem stali. To spółka, która działa w naszym regionie już od 20 lat. Jest częścią jednej z największych grup przemysłowych w Europie: Hako Group. Jej obrót w zeszłym roku wyniósł 410 milionów euro. Zatrudnia na całym świecie prawie 2 tys. osób, z czego 150 właśnie w Chałupach w gminie Świeszyno. Pan Zdzisław Zakrzewski prokurentem w tej spółce jest od 10 lat, wspiera społeczność lokalną i sponsoruje wiele gminnych inwestycji takich jak pomoc przy przebudowie jednej z dróg w Świeszynie oraz w Chałupach. Pan Zdzisław zaoferował także pomoc repatriantom, którzy wkrótce zamieszkają na terenie Gminy Świeszyno.

 

GLKS Wicher Mierzym  reprezentowany przez prezesa klubu Pana Rafała Imiołę.

Klub ten istnieje od ponad 50 lat i pod jego skrzydłami wychowało się już kilka pokoleń graczy. Ważną rolę odegrał nieżyjący już Herbert Lubke, były zawodnik oraz wieloletni prezes klubu. W sezonie 2014-2015 klub przeżywał kryzys, został zawieszony. Ale od marca 2015 roku drużyna wróciła do gry. Prezesem został Michał Pelc. Dzięki wsparciu władz gminy oraz składkom członkowskim udało się zburzyć stary budynek z szatniami i wybudować nowy. Przy boisku powstały też piłkochwyty, ławki rezerwowych, a w najbliższych miesiącach powstaną nowe ławki dla kibiców. Stanowisko prezesa w ubiegłym roku objął Rafał Imioła. Drużyna seniorów po rundzie jesiennej zajmuje drugie miejsce w II grupie koszalińskiej Klasy „A” i stara się o awans do Klasy Okręgowej.

 

 spotkanie

spotkanie

spotkanie

spotkanie