Oficjalna strona Facebook Gminy Świeszyno

Imieniny: Brunona, Jana i Andrzeja
niedziela, 12 lipiec 2020

BIP

Herb Świeszyno

  • 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Dzień Niepodległości w Gminie Świeszyno w rytmach rapu

Uroczystości upamiętniające 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę zaczęliśmy obchodzić już 8 listopada. Tym razem święto zostało podzielone na dwie części, które otwarto uroczystym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego przez wszystkich zebranych gości oraz przemówieniem Wójt Gminy Świeszyno – Ewy Korczak. Wśród zaproszonych gości był również Bogdan Koryga – Przewodniczący Rady Gminy Świeszyno oraz Izabella Karlińska-Ćwięka – Zastępca Wójta Gminy Świeszyno, ale także kombatanci – Antoni Burzyński oraz Bogusław Wolf.

Pierwsza część Dnia Niepodległości została uatrakcyjniona przez występy dzieci ze szkół podstawowych z terenu gminy. Występ każdej placówki na swój sposób – tańcem, poezją lub śpiewem był oddaniem hołdu wszystkim walczącym za wolność Polski. Po części artystycznej gość specjalny – Przemysław Majewski dał zapowiedź wieczornego koncertu opowiadając swoja historię oraz misję działania.

Druga, wieczorna część obchodów, oparta była na słowie śpiewanym – występ Chóru Kamerton 3 wprowadził uczestników w patriotyczny nastrój i był jednocześnie zapowiedzią kolejnego występu, również patriotycznego, ale w innej tonacji.

Przemysław Majewski, bo o nim mowa, wykonał na żywo prezentację swoich utworów. Utworów, które przeniosły słuchaczy w zupełnie inny wymiar. Dzięki swoim piosenkom raper opowiedział martyrologiczną historię naszego kraju. Bezpośrednią inspiracją w tworzeniu tekstów o charakterze patriotycznym jest historia rodzinna rapera, którego to dziadek od strony ojca Jan Majewski walczył w Legionach Piłsudskiego.

Z okazji Dnia Niepodległości została przygotowana wystawa pn. „101 orłów na 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości” oraz „ Sto lat Policji”, którą można było obejrzeć w MCK e-Eureka BP w Świeszynie. Autorami wystawy byli: Zbigniew Izraelski i Arkadiusz Wasilewski z Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Perun oraz pracownik Urzędu Gminy Andrzej Michalski.

niepodległa

niepodległa

niepodległa

niepodległa

niepodległa

niepodległa

 

niepodległa

niepodległa